Kiek detaliau apie kaimynus, arba su kuo „valgoma“ ta „Liepaja“

Kiek detaliau apie kaimynus, arba su kuo „valgoma“ ta „Liepaja“

Kai 55-ą pirmųjų rungtynių tarp Belfasto „Crusaders“ ir FK „Liepaja“ minutę šeimininkų žaidėjas Džordanas Ovensas padidino savo komandos persvarą iki 3:0, net patys ištikimiausi Latvijos klubo gerbėjai mintyse, ko gero, atsisveikino su šių metų UEFA lygos turnyru.

Tiesa, viltis sužibo po to, kai Artūras Karašauskas sugebėjo sušvelninti rezultatą. Visgi, dviejų įvarčių „Crusaders“ persvara atrodė pakankamai solidi. Tokia ji buvo ir antrose rungtynėse iki momento, kuomet „Liepaja“ futbolininkai įgijo teisę mušti 11 metrų baudinį ir jį sėkmingai realizavo. Likusią rungtynių valandą „kryžiuočiai“ iš Šiaurės Airijos įnirtingai gynė savo vartų tvirtovę nuo Latvijos klubo atakų, net negalvodami apie puolimą. Ir jau kai atrodė, kad britai mato prieš save atsiveriančias antro etapo duris, 4-ą pridėto laiko minutę tas pats Artūras Karašauskas užtrenkia jas prieš nosį, tuo pačiu sukeldamas euforiją daugumai Liepojos „Daugavos“ stadione susirinkusių žiūrovų. Puikus ir neužmirštamas jausmas sirgaliams, tą ko gero paliudytų ir „Sūduvos“ gerbėjai, panašią ekstazę patyrę tą pačią dieną vos keliomis valandomis anksčiau…

Palyginus nemažai vietos skyrėme pirmajai Latvijos klubo dvikovai šiemetiniame UEFA Europos lygos turnyre, nes veiksmas joje labai primena ir pačio FK „Liepaja“ istoriją, kuri, jei pažiūrėjus formaliai, dar labai neilga, klubas įkurtas tik 2014 metais. Tačiau – anaiptol ne tuščioje vietoje….

Futbolas šiame Latvijos uostamiestyje turi gražias ilgametes tradicijas. Sirgaliai „su stažu“ turbūt dar pamena Liepojos „Zveineks“ pavadinimą ir ilgametes kaimynu dvikovas tarp šios komandos ir Klaipėdos „Atlanto“ tuometinėje Sovietų Sąjungos čempionato II lygoje. Beje, buvo periodas, kai ten pat varžėsi ir reprezentacinė Lietuvos ekipa –Vilniaus „Žalgiris“.

Nepriklausomybės metais Liepojos futbolas ilgai buvo siejamas su „Metalurgo“ pavadinimu, – komanda, ilgainiui tapusia vienu Latvijos futbolo flagmanu (2 kartus tapo šalies čempionais) ir kurioje gana ryškų pėdsaką paliko ir lietuviai, tiek žaidėjai, tiek treneriai. Deja, geriems laikams atėjo pabaiga ir 2013 metais Liepojos futbolo bendruomenę ištinka smūgis – paskelbiamas „Metalurgo“ bankrotas.

Tai kas įvyksta po to, ko gero, viena įdomiausių istorijos dalių. Atsiranda žmonių, kurie nenori palikti Liepojos be futbolo, iniciatyvą parodo miesto savivaldybė ir įkuriamas naujas klubas – FK „Liepaja“, kuris perima buvusius „Metalurgs“ žaidėjus, vaikų ir jaunimo grupes. Latvijos futbolo federacija irgi, matyt, atsižvelgia į susiklosčiusią situaciją ir išimties tvarka leidžia naujam klubui startuoti šalies aukščiausios lygos pirmenybėse. Pirmaisiais metais ekipa užima ketvirtą vietą, o jau kitais, 2015-aisiais, atsiduria pačioje viršūnėje ir, tarsi atsidėkodama, padovanoja miestui dar vieną Latvijos čempionų titulą. Praeitas sezonas nebuvo toks sėkmingas Liepojos komandai – likta be medalių (4 vieta), tikriausiai tai buvo viena vyriausiojo trenerio pakeitimo priežasčių.

Apie trenerį – kiek toliau, nes kalbant apie Liepojos klubą visų pirma būtina paminėti dar vieną išskirtinę Latvijos futbolo figūrą – Marį Verpakovskį. Vienas įsimintiniausio Latvijos rinktinės pasiekimo – patekimo į EČ finalinį etapą didvyrių, sužaidęs virš 100 rungtynių savo šalies rinktinėje Maris yra neabejotinai vienas didžiausių Latvijos futbolo autoritetų ir kartais žurnalistų yra tituluojamas šalies futbolo legenda. Būtent Maris Verpakovskis tapo FK „Liepaja“ prezidentu ir, sprendžiant pagal rezultatus, šis sprendimas buvo teisingas. FK „Liepaja“ tarp kitų Latvijos klubų išsiskiria stipriu marketingu, komanda į savo rungtynes sugeba pritraukti daugiausiai žiūrovų. Klubas vykdo daug socialinių projektų, bendradarbiaudamas su įžymiais Latvijos žmonėmis, sporto žvaigždėmis, pvz., su NBA žaidžiančiu kraštiečiu Kristupu Porzingiu.

Tiesa, vienas FK „Liepaja“ žingsnis prieš šių metų sezoną sukėlė nemažą šurmulį tarp aistruolių. Pasklidus žiniai, kad vyriausiojo trenerio postas atitenka Tamazui Pertijai, reakcija buvo triukšminga ir toli gražu ne visa –teigiama. Specialistas iš Gruzijos jau senokai dirba Latvijoje ir yra ryški persona mūsų kaimynų futbolo padangėje. Užtenka paminėti faktą, kad vienu metu Latvijos futbolo federacija T.Pertijai buvo paskelbusi diskvalifikaciją iki gyvos galvos. Tiesa, vėliau nuosprendis buvo sušvelnintas. Karštu pietietišku charakteriu pasižymintis T.Pertija ne kartą buvo įsivėlęs ir į aštrius ginčus rungtynių metu su oponentais, nedaug trūkdavo ir iki dvikovinio sporto epizodų. Bendraudamas su savo komandos žaidėjais, treneris per daug nesuka galvos dėl etiketo reikalavimų, neretai išsprūsta ir aštresnis, necenzūrinis žodelis.

Tačiau net ir aršiausi trenerio kritikai neabejoja Tamazo Pertijos profesinėmis savybėmis. Reikia pasakyti, kad stebint šiemetinį „Liepajos“ žaidimą matosi pasikeitęs komandos žaidimo stilius, filosofija. Ekipa stengiasi valdyti situaciją, žaidimas konstruojamas trumpų perdavimų, kamuolio kontroles pagalba. „Liepaja“ yra viena smagiausiai atakuojančių Latvijos komandų. Tiesa, gynyboje klaidų irgi neišvengiama. Šiuo metu Latvijos pirmenybėse Liepojos klubas žengia antras, 3 taškais atsilikdamas nuo lyderių, Jūrmalos „Spartako“ ir šalia jausdamas dar kelių klubų, turinčių tiek pat arba vienu – dviem taškais mažiau, kvėpavimą.

Kalbant apie komandos žaidėjus, akį patraukia faktas, jog ekipoje yra net 3 gana egzotiškos šalies – Mauritanijos atstovai. Pasirodo, ekipos treneris kartu su M.Verpakovskiu asmeniškai lankėsi šioje Šiaurės Afrikos valstybėje, kad geriau susipažintų su vietos futbolu ir atsirinktų pretendentus į komandą. Yra Liepojos ekipoje ir legionierių iš Senegalo, Argentinos, Kroatijos, Gruzijos. O vienas iš argentiniečių – Kristianas Toresas, kaip sakoma, „Įleido šaknis“ kaimyninėje šalyje, vedė vietinę merginą, gavo Latvijos pilietybę ir dabar jau kai kada netgi vadinamas latviškai – Kristians.

Apie „Liepaja“ komandos lyderius , jų stipriąsias puses daugiausiai, ko gero, šiuo metu žino „Sūduvos“ trenerių štabas. Greitu laiku ir mes patys galėsime įvertinti tai aikštėje. Visgi, kelių pavardžių negalima nepaminėti. Neabejotinas ekipos lyderis- Artūras Karušauskas, dviems įvarčiais prisidėjęs prie „Liepaja“ sėkmės pirmajame UEFA lygos etape. Kita dėmesio verta pavardė – Janis Ikaunieks, vadinamas vienu perspektyviausių Latvijos futbolininku. Yra ekipoje ir žaidėjų, ne kartą gynusių Latvijos nacionalinės rinktinės spalvas. Tad „Sūduvos“ laukia sunkus išbandymas, bet, kaip sakoma, sunkumų mes nebijome…

UEFA Europos lygos II atrankos etapo rungtynės
2017.07.13 Liepojos „Daugava” stadionas
19:45 FK „Liepaja” (Latvija) – Marijampolės „Sūduva”